Zimowe szaleństwo w Międzybrodziu Bialskim

Kilkanaście kilometrów od Żywca możemy skorzystać z białego szaleństwa – oraz całorocznych i typowo letnich atrakcji – w Międzybrodziu Bialskim. To niewielka na co dzień miejscowość o malowniczym położeniu nad wodą, w której znajduje się baza noclegowa (), obiekty sportowe, a w sąsiedztwie szlaki turystyczne i ośrodek narciarski.

Góra Żar może nie należy do największych ośrodków, jest za to idealnym miejscem do nauki jazdy na nartach czy snowboardzie. Tutejszy stok jest w sezonie naśnieżany i ratrakowany, wyposażony w oświetlenie oraz nagłośnienie. Wielbiciele zimowych sportów mają do wyboru trzy trasy zjazdowe różnej długości – od niewiele ponad 50 metrów, do 1,6 km, każda o średnim nachyleniu pomiędzy 18 a 20%. Szkółka narciarska i snowboardowa na górze Żar ma nawet swoje… przedszkole, gdzie bezpiecznie uczyć się mogą młodsze dzieci. Oczywiście istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu, a po nacieszeniu się jazdą na nartach, można odpocząć na szczycie, gdzie znajdziemy kilka punktów gastronomicznych i możemy podziwiać rozległą panoramę rozciągającą się na otaczające ten teren z każdej strony szczyty różnych pasm Beskidów. Na górę prowadzi kolej linowa o długości ponad 1,3 km. Przy jej górnej stacji znajduje się wyciąg orczykowy o długości 300 m, a przy dolnej – wyciąg taśmowy o długości 51 m. Przy niej można także zostawić samochód na parkingu i dalej w górę dostać się jeżeli nie kolejką to asfaltową trasą albo jednym z dwóch turystycznych szlaków.

Na szczycie znajduje się najwyżej położony w Polsce zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. Warto skorzystać również z całorocznego toru saneczkowego, po którym mknie się trasą półkilometrowej długości 40 km na godzinę. Okolice sprzyjają nie tylko zimowej turystyce. U podnóża góry mieści się lotnisko szybowcowe z wielkimi tradycjami. Jezioro Międzybrodzkie, powstałe w rozlewisku rzeki Soły po postawieniu przeciwpowodziowej tamy, która później posłużyła do umieszczenia tu elektrowni, to przystań żeglarska, miejsce cenione przez windsurferów, wędkarzy, posiadające wypożyczalnie sprzętu pływającego i plaże. Położone nad zbiornikiem miejscowości zapełniają urocze małe pensjonaty, domki i kwatery oferujące noclegi. Międzybrodzie Bialskie (pl.wikipedia.org/wiki/Międzybrodzie_Bialskie) położone tuż nad brzegiem zalewu ma przystań żeglarską, czynne w sezonie letnim pola namiotowe i kempingi, przechodzą tędy górskie szlaki prowadzące na okoliczne wzniesienia.


One thought on “Zimowe szaleństwo w Międzybrodziu Bialskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>