Zimowe atrakcje w Czarnej Górze

Jeśli nie lubimy spędzać ferii w domu, tkwiąc przed kominkiem albo po raz dziesiąty oglądając ten sam odcinek serialu, możemy to łatwo zmienić. Wystarczy się spakować, wsiąść do samochodu, obrać kierunek na Sudety i cieszyć się zimowym szaleństwem na nartach. Nie umiemy na nich jeździć? Żaden problem! Na stokach Czarnej Góry funkcjonuje doskonała szkółka narciarska, w której nauczymy się panować nad nartami albo snowboardem i czerpać samą przyjemność z takiego zimowego wyjazdu. To jednak nie wszystko, co czeka na nas na Masywie Śnieżnika.

Narty, snowboard i stoki

Ponieważ Czarna Góra jest jednym z ramion Masywu Śnieżnika, popularnego w okolicy szczytu górskiego o łagodnym podejściu i zejściu, nie ma się co dziwić, że bardzo szybko odkryto jej turystyczne walory. Większość turystów rezerwując noclegi w Czarnej Górze skupia się wokół dwóch pobliskich miejscowości – Lądka Zdroju i Siennej, skąd mają doskonały dojazd do wyciągów narciarskich, wypożyczalni oraz szkół jazdy. Narciarze mogą wybierać spośród sześciu tras zjazdowych, z czego jedna oznaczona została czarnym stopniem trudności i przeznaczona jest tylko dla doświadczonych turystów. Oprócz niej funkcjonują jeszcze dwie tak zwane ośle łączki oraz pięć innych tras, z czego najkrótsza ma zaledwie 150 metrów długości i niewielką różnicę wzniesienia (około 10 metrów). Do dyspozycji narciarzy oddano osiem wyciągów orczykowych i jeden krzesełkowy o długości ponad 1300 metrów, dlatego czas oczekiwania na wjazd na górę wynosi zwykle zaledwie kilka minut. Dla turystów przyzwyczajonych do długiego oczekiwania – czego doświadczyli na przykład w Tatrach – będzie to z pewnością bardzo miłe zaskoczenie.

Góralska atmosfera

Chociaż niewątpliwie prawdziwy urok gór najmocniej odczuwalny jest właśnie w południowych masywach – w Tatrach i Karpatach – nie można zaprzeczyć, że również Sudety mają swój górski, regionalny charakter. Świadczy o tym sama baza noclegowa, która w większości zlokalizowana jest w prywatnych willach i góralskich domach, gdzie królują nie tylko regionalne potrawy, umeblowanie i obyczaje, ale właśnie specyficzna góralska gościnność. Korzystając z takich noclegów bardzo często można załapać się na organizowane przez gospodarzy konne kuligi – niesamowitą atrakcję typową dla gór i zawsze przyciągającą pełen komplet uczestników. Z czego, trzeba uczciwie przyznać, tak naprawdę tylko niewielka część to małe dzieci – większość stanowią nastolatki i osoby dorosłe.


One thought on “Zimowe atrakcje w Czarnej Górze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>