Zapora w Czorsztynie i Niedzica

W gminie Czorsztyn znajduje się ogromna, prawdopodobnie największa w naszym kraju zapora, której wysokość wynosi 56 metrów, a długość 404 metry. Wybudowana w Czorsztynie zapora jest w stanie w ciągu roku wyprodukować aż 160 milionów kWh. Jest więc to całkiem sporo i tutejsza inwestycja jak najbardziej miała sens. Warto także o zaporze wspomnieć, ponieważ jest to miejsce, które każdy turysta może odwiedzić. Można wejść na zaporę i podziwiać z niej widok na tutejszą okolicę. Niesamowitym uczuciem jest stanąć i zobaczyć z jednej strony poziom wody kilka metrów poniżej nas, a odwrócić się i zauważyć, że z drugiej strony poziom wody znajduje się kilkadziesiąt metrów niżej. Naprawdę warto się tutaj wybrać, aby zobaczyć to samemu na własne oczy oraz wiele innych atrakcji (czorsztyn.pl/strefa-turysty/).

W Czorsztynie znajduje się świetna baza noclegowa (). Możemy wybierać w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, ale także znajdują się tutaj hotele i motele. W większości przypadków noclegi w Czorsztynie to jednak niewielkie pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Praktycznie wszystkie oferują wysoki standard, więc każdy turysta powinien być zadowolony z wypoczynku w tej miejscowości.

Wspaniałym przeżyciem jest możliwość obserwacji, gdy otwierane zostają włazy na zaporze, aby przepuścić przez nią wodę. Widok jest wtedy naprawdę niesamowity. Niestety bardzo ciężko jest trafić na ten konkretny moment. Osoby obsługujące zaporę Czorsztyn-Nidzica (niedzica.pl/52-Elektrownia_Wodna_w_Niedzicy) nie informują nigdzie o dacie otwarcia przepustów wody, aby w tym czasie nie przybyło tutaj zbyt wielu turystów. Mogliby oni w jakimś stopniu utrudniać pracę obsługi tego niesamowitego miejsca. Warto także wspomnieć o tym, że zapora ta uratowała wiele pobliskich miejscowości od zalania, podczas wielkich powodzi, jakie nawiedzały Polskę w ciągu ostatnich wielu lat. Jest to więc bardzo interesujący i piękny obiekt, ale również ogromnie pożyteczny. Zresztą zdecydowano się na budowę tutejszej zapory właśnie z powodu pożytku, jaki tutejszym miejscowościom przynosi.


3 thoughts on “Zapora w Czorsztynie i Niedzica

  1. A ktoś może zatrzymywał się na nocleg w Czorsztynie? jak tam wygląda sprawa z obiektami noclegowymi no i z cenami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>