Zamek Grodno niedaleko Krzyżowej

Sama Krzyżowa to wieś w powiece świdnickim. Ta nieduża miejscowość jest jednak bardzo dobrze znana w Polsce. Przede wszystkim z tego, że tutaj miała miejsce słynna „Msza Pojednania”, mająca na celu symbolicznie pogodzić narody Polski i Niemiecki. Nie każdy wie jednak, że to wieś o urozmaiconej historii. Do dziś możemy tutaj zobaczyć zabytki, które o tej historii przypominają. Pobyt na Dolnym Śląsku, to naprawdę rewelacyjny pomysł. Dobrze byłoby jednak zadbać o atrakcyjne, komfortowe noclegi. Te okolice są często odwiedzane przez turystów, zatem baza noclegowa jest na tyle urozmaicona, że każdy powinien bez trudu zarezerwować jakiś atrakcyjny pokój (zobacz oferty z Meteora).

Warto poświęcić nieco czasu na zwiedzenie okolicy. Zwłaszcza malowniczego zamku Grodno, który znajduje się w odległości kilkunastu kilometrów od Krzyżowej. Znany także jako Kynsburg, znajduje się w Zagórzu Śląskim, w południowym rejonie Gór Wałbrzyskich. Zamek został zbudowany na niewysokiej górze Choina, obecnie znajduje się tuż nad Jeziorem Bystrzyckim (jezioro zaporowe utworzono na początku XX wieku). Gmach to jedna z większych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, którą z pewnością warto odwiedzić. To unikane połączenie stylu renesansowego i gotyckiego.

Sam budynek został wybudowany najprawdopodobniej przez księcia Bolka I, jednakże nie ma w zasadzie źródeł, które by ten fakt potwierdzały. Już pod koniec XIV wieku konstrukcja przeszła pod panowanie Czechów. W czasach wojen husyckich należał do rodzin rycerskich trudniących się rozbojem. W drugiej połowie XVI wieku nastąpiła znaczna rozbudowa, właścicielem był wtedy Maciej von Logau. Przez kolejny wiek zamek Grodno przetrwał konflikty zbrojne, poddawany był także kolejnym przebudowom. Na początku XX wieku odnowiono budynek, wtedy też otwarto tutaj schronisko. Poważne prace renowacyjne w zamku miały miejsce dopiero po II wonie światowej.

W roku 2009 stał się własnością gminy Walim. Zaznaczyć należy, że zamek Grodno warto odwiedzić nie tylko dla jego walorów estetycznych. Ta wspaniała budowla jest siedzibą muzeum, które zostało oficjalnie utworzone w roku 1965, znajdują się tutaj eksponaty, które pozostały po wojnie, jak i przedmioty przetransportowane z wałbrzyskiego Muzeum Okręgowego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>