Uherce Mineralne – na szlaku przeszłości

Uherce Mineralne są bieszczadzką wsią położoną na południowym wschodzie Polski w dolinie potoku Olszanica. Jest to jedna z najstarszych osad w Bieszczadach. Przy okazji pobytu w tym malowniczym zakątku kraju, warto odwiedzić tę wioskę. Baza noclegowa jaką dysponują Uherce Mineralne to głównie gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, domki letniskowe, kempingi i pola namiotowe (Uherce Mineralne – zobacz tutaj). Ciekawym zabytkiem jest barokowy kościół i dzwonnica. Całość otoczona jest murem obronnym z otworami strzelniczymi. Drugim obiektem godnym uwagi jest Dom Ubogich. Ten murowany budynek został wybudowany w pobliżu kościoła, a służyć miał ludziom biednym. Tutaj mogli przez kilka dni przebywać i dostać pożywienie. Wznieśli go właściciele pobliskiego dworu. Obecnie znajduje się tu galeria, prezentująca twórczość miejscowych artystów. W Uhercach Mineralnych tak jak w całych Bieszczadach (więcej informacji – tutaj) jest mnóstwo przydrożnych kapliczek. Świadczą one o niezwykłej pobożności ludzi, którzy kiedyś tutaj żyli i pracowali. Pasjonatów historii z pewnością zaciekawi dwór obronny Herbutów. Dla turystów lubiących kontakt z naturą i spacery, ciekawym miejscem są pozostałości po parku dworskim. Szesnaście lip rosnących w jednym rzędzie tworzy ciekawy szpaler. Z dawnych lat zachowały się jeszcze klony, graby, topole i jesiony. Uherce Mineralne to również znany rezerwat przyrody „Bobry w Uhercach”. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć te ciekawe zwierzęta.

Ciekawa wycieczka może nas czekać jeśli wybierzemy się do Wodospadu na rzece Olszanka. Jest to najszerszy wodospad w całych Bieszczadach. Każdy z turystów na pewno chętnie zwiedzi Bieszczadzką Wytwórnię Piw Rzemieślniczych. Jest to jedyny w swoim rodzaju browar. Wszystkie warzone tu piwa posiadają niepowtarzalny charakter i nazwy związane z bieszczadzką przyrodą na przykład „Żar nad Wetliną”, „Deszcz w Cisnej” czy „Wataha”. Co ciekawe w Browarze wykorzystywana jest odnawialna energia, a część zysków ze sprzedaży trunku przeznaczana jest na promocję i ochronę Bieszczad. To oryginalne piwo można kupić jedynie w kilku miejscach w kraju. Poza piwem można tutaj kupić ciekawe produkty regionalne. Oryginalne wyroby rzemieślnicze mogą być wspaniałym prezentem albo pamiątką z tego pięknego zakątka Polski.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>