Sława i Wzgórza Pszczółkowskie

Na Pojezierzu Sławińskim w zachodniej Polsce leży przyjemna gmina Sława, w której funkcjonują liczne ośrodki turystyczne, leżące nad brzegiem jeziora. Ten region kraju wyróżnia się specyficznym krajobrazem, na który składają się jeziorka pełne wysepek, otaczające łagodne wzgórza morenowe. Całą okolicę porastają gęste lasy, w których dominują drzewa iglaste. Turyści, których gości tutejsza baza noclegowa [szczegóły pod adresem Meteora], mogą skorzystać z szeregu tras, aby zwiedzić najpiękniejsze zakątki pojezierza.

Na terenie parku krajobrazowego biegnie przyrodniczo-leśna ścieżka o nazwie Wzgórza Pszczółkowskie, która prowadzi wędrowców przez miejsca ukształtowane przez lodowiec oraz ciekawe przyrodniczo ekosystemy bagienne, w których rosną polskie storczyki. Po drodze mija się także zaciszne wioski oraz pomniki przyrody, czyli wielkie drzewa. Na koniec trasa dochodzi do parku dworskiego, w którym można wypocząć na wygodnych ławeczkach, a potem kończy się w Pszczółkowie. Tutejsze obszary charakteryzują się specyficzną rzeźbą terenu, ukształtowaną w dużej mierze przez lodowiec. Na obszarze moreny czołowej spotyka się wzgórza, kemy, jeziora i małe oczka oraz charakterystyczne głazy narzutowe. Największy z nich, o nazwie Mietek, stanowi pomnik przyrody nieożywionej.

Dzięki działalności lodowcowej spotyka się tu bardzo urozmaicony krajobraz, pełen pagórków i leżących między nimi podmokłych kotlinek. W takich warunkach naturalnych utworzyły się tutaj niezwykle interesujące ekosystemy. W Czarnym Stawie znajdują się pokłady torfu, który nadaje wodzie zbiornika charakterystyczne ciemne zabarwienie. Jego wody są tak kwaśne, że bardzo nieliczne rośliny radzą sobie w tych ekstremalnych warunkach. Z kolei w dolinie Starej Rzeki można napotkać typowe bagienne zespoły flory, które upodobały sobie tutejsze łąki. W niektórych odcinkach występują tu również stanowiska rzadkich, krajowych storczyków. Po drodze mija się także spore drzewa, głównie buki, które także uchodzą za pomniki przyrody. Turystów, którzy spędzają tu letnie noclegi, Sława zaprasza na wędrówki po okolicznych szlakach. Jedna z najciekawszych tras prowadzi przez Wzgórza Pszczółkowskie, ciągnąc się przez tereny polodowcowe o sporych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Po drodze można zobaczyć stanowiska cennej roślinności mokradeł i żeremia bobrów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>