Pieskowa Skała i Ojców – przystanki na Szlaku Orlich Gniazd

Ojców jest niewielką miejscowością, położoną w jednym z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Leży na terenie województwa małopolskiego, niedaleko na północ od Krakowa, na terenie najmniejszego parku narodowego w Polsce – Ojcowskiego Parku Narodowego [więcej na https://pl.wikipedia.org/wiki/Ojcowski_Park_Narodowy]. To miejsce odległe od cywilizacji, a jednocześnie zobaczyć tu można wiele obiektów, świadczących o potędze dawnych władców i przedsiębiorców. Tę malowniczą krainę warto zwiedzić przynajmniej raz.

Dużą zaletą Ojcowa jest także tutejsza baza noclegowa [dostępna pod adresem ]. Jeśli chcemy zobaczyć Ojcowski Park Narodowy z najlepszej perspektywy, to właśnie tutaj powinniśmy szukać miejsca, gdzie turystom oferuje się noclegi. Ojców ma najlepszą propozycję dla turystów, ale zatrzymać można się też w wielu okolicznych miejscowościach. Znajdziemy na tym terenie wiele gospodarstw agroturystycznych oraz prywatnych kwater. Ojców można też odwiedzić w czasie jednodniowej wycieczki.

Wielu mieszkańców Krakowa wybiera się tutaj na weekendowe wypady. Będąc w Ojcowskim Parku Narodowym, warto zobaczyć tutejsze warownie. Zamek w Pieskowej Skale to piękny obiekt, który zachował się w doskonałym stanie. Pierwsza warownia istniała na tych ziemiach na pewno w 1315 roku. Przez wieki budynek zmieniał swoją formę, aż ostatecznie dawny budynek odnowiono i otworzono tutaj pensjonat. Dzisiaj działa tutaj także kawiarnia oraz Muzeum w Pieskowej Skale, będące oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Można także skorzystać z punktu widokowego na bastionie, który oferuje doskonałe widoki na Ojcowski Park Narodowy. Niedaleko zamku znajduje się także słynna Maczuga Herkulesa, czyli geologiczna ciekawostka oraz symbol Parku, rozpoznawalny w całym kraju.

Drugi zamek znajduje się już w samym Ojcowie. Powstał on w II połowie XIV stulecia, w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. Do dzisiaj zachowały się tutaj resztki murów obronnych, wieża oraz brama wjazdowa. W bramie znajduje się niewielka ekspozycja pt. „Dzieje zamku ojcowskiego”, a samo wzgórze zamkowe zapewnia doskonałe widoki na Dolinę Prądnika. Obydwa zamki należą do tzw. Szlaku Orlich Gniazd, który wiedzie z Krakowa do Częstochowy. Jeśli fascynują nas dawne fortyfikacje, to możemy zapuścić się także poza granice Ojcowskiego Parku Narodowego i zobaczyć inne zamki na trasie. Po drodze zobaczymy też wiele innych atrakcji turystycznych, jak park miniatur oraz parki rozrywki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>