Muzeum Gałczyńskiego – okolice Rucianego-Nidy

Na Pojezierzu Mazurskim, otoczone piękną Puszczą Piską, leży miasto Ruciane-Nida. Jest to miasto dobrze znane wszystkim wielbicielom żeglarstwa, a także kajakarstwa. W pobliżu miasta znajdują się bowiem trzy bardzo popularne jeziora: Śniardwy, Jezioro Nidzkie oraz Jezioro Bełdany. Przez Ruciane-Nidę przepływa zaś rzeka, uznana za najpiękniejszy, nizinny szlak kajakowy w Polsce – Krutynia. Te wszystkie walory przyrodnicze sprawiają, że noclegi w Rucianem-Nidzie są chętnie wybierane przez osoby pragnące wypocząć aktywnie, wśród pięknych jezior i lasów (zobacz noclegi w kwaterach i domkach). Poza pięknem przyrody Ruciane-Nida oferuje także inne atrakcje, z których do ciekawszych opcji należy Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Muzeum to mieści się w byłej leśniczówce, zlokalizowanej ok. 6 km od Rucianego-Nidy, w wiosce Pranie (https://pl-pl.facebook.com/lesniczowkapranie/). W tej to leśniczówce, słynny poeta spędzał niemal każdą wolną chwilę od roku 1950 (kiedy to przybył tu po raz pierwszy) do swej śmierci w roku 1953. Pobyty w leśniczówce, tak bardzo poecie przypadły do gustu, że planował nawet na stałe przenieść się w okolice Jeziora Nidzkiego, jednak niespodziewana śmierć, pokrzyżowała te plany. W roku 1980 dla upamiętnienia wybitnego twórcy, w leśniczówce utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Od 2000 roku muzeum jest podległe Radzie Powiatu Pisz.

W leśniczówce w Praniu powstały m.in. takie znane utwory jak: Kronika Olsztyńska, Niobe, Ojczyzna, Ezop świeżo malowany, Chmiel na rogach jelenich, w leśniczówce oraz wiele innych.

W muzeum przez całe wakacje odbywają się wieczorki autorskie, koncerty muzyki poważnej oraz piosenki literackiej oraz wystawy.

Muzeum czynne jest przez cały rok (od stycznia do końca kwietnia oraz od listopada do końca grudnia – od środy do niedzieli, od maja do końca czerwca i od września do końca października – od wtorku do niedzieli, oraz w lipcu i sierpniu – codziennie), w godzinach od 9.30 do 17.00, bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 4 zł.

 


One thought on “Muzeum Gałczyńskiego – okolice Rucianego-Nidy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>