Łeba – miejsce udanych wakacji

Wakacje nad naszym polskim morzem już dawno przestały być czymś gorszym. Rozmach oraz standard miejsc do spania oraz różnego rodzaju atrakcji turystycznych w niczym nie ustępujemy temu co możemy zauważyć w południowej Europie czy na północy Afryki. Dlaczego więc nie skorzystać z rozwoju ośrodków wczasowych nad naszym Bałtykiem?

Bardzo wiele osób kojarzy wakacje nad naszym morzem z konkretnymi miejscowościami, w których spędzali wczasy w okresie swojego dzieciństwa lub młodości. Jednym z takim miast jest niewątpliwie Łeba. To miasto leżące pomiędzy morzem, a jeziorami Serbsko i Łebsko to doskonały punkt na mapie naszego wybrzeża. Doskonałe położenie względem morza oraz szereg atrakcji wokół samego miasta sprawia, że nawet w okresie spadku zainteresowania naszym morze Łeba była bardzo licznie odwiedzana. Dzięki temu teraz, kiedy Bałtyk przeżywa renesans Łeba jest w pełni przygotowana na wysokie oczekiwania zaprawionych w bojach na poziomie all inclusive turystów.

Dla nieco bardziej zorientowanych osób Łeba jednoznacznie kojarzy się z ruchomymi wydmami. To wyjątkowe miejsce, które nie ma konkurencji w skali całego kraju. Ruchome wydmy znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego pomiędzy Jeziorem Łebsko, a morzem. Ich powstanie to efekt wyrzucania przez morze piachu, który ląduje na plażach. Następnie wskutek osuszania przez słońce oraz przenoszenia przez wiatr ląduje on w głębi lądu. W ten sposób powstają wydmy, które możemy dzisiaj podziwiać. Co ciekawe największe z nich osiągają nawet 30–40 metrów wysokości. Najwyższą jest wydma Łącka, która pnie się w górę na wysokość czterdziestu dwóch metrów. Od kilkuset lat wydmy „maszerują” na wschód i południowy wschód. Prędkość przemieszczania się tych masywów wynosi około 1,5 metra w skali roku. Choć wydaje się to prędkość wręcz zerowa i niezauważalna prowadzi jednak do ogromnego zagrożenia dla roślinności, która znajduje się na drodze wydmy. Wszystko bowiem, co stanie na jej drodze zostanie zasypane. Ten unikalny krajobraz, często nazywany polską Saharą należy do wyjątkowych w skali całej Europy. Piękne białe wydmy są niezapomnianym widokiem, który na długo pozostaje w pamięci. Co ważne, z wydm można wyjść na plażę i spokojnym spacerem kierować się w stronę Łeby. Warto zatem wybrać się na przechadzkę, w tak wyjątkowe miejsce.


One thought on “Łeba – miejsce udanych wakacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>