Jarosławiec – latarnia w sercu miejscowości

Ta nadbałtycka miejscowość słynie z połowów bursztynu oraz zdrowotnych walorów bogatego w minerały powietrza, jakie zapewnia położenie na półwyspie zamykającym zatokę. Jarosławiec należy również do miejscowości szlaku latarni morskich. Znajdująca się w samym centrum miejscowości latarnia zachwyca swoim nieco surowym wyglądem oraz rozległym widokiem z tarasu na szczycie. Wybudowana została w roku 1829 na planie koła, z czerwonej glazurowanej cegły. I tak wygląd prezentuje i dzisiaj, chociaż była w swojej historii przebudowywana. Latarnia ma wysokość 33 metry i widoczna jest z morza z odległości 42 km. Z jej szczytu rozciąga się widok nie tylko na Bałtyk oraz sam Jarosławiec, otaczające go lasy i wydmy. Zobaczyć możemy również przybrzeżne jeziora. Te zresztą dostępne są dla amatorów żeglarstwa i windsurfingu, którzy wolą zamknięty akwen od kapryśnego otwartego morza, czy też wędkarzom.

Na jeziorze Kopań znajdują się także obszary lęgowe dzikiego ptactwa. Na morzu u wybrzeży Jarosławca również można żeglować, surfować, korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, rejsów turystycznych czy też po prostu kąpieliska. Plaża wschodnia rozciąga się na długości 0,5 km, a zachodnia – 1,5 km. Wyjątkowy charakter nadaje jej wysokie klifowe wybrzeże, które zabezpieczone zostało przed osypywaniem się i przesuwaniem w głąb lądu. Na chcących aktywnie wypoczywać czeka również Aquapark, który zapewnia odkryty basen o dużej powierzchni, gejzery powietrzne, „rwącą rzekę”, masaże wodne, zjeżdżalnie i inspirowaną bajkami strefę dla dzieci. Poza atrakcjami wodnymi, związanymi z basenem, morzem i jeziorami, okolica sprzyja wycieczkom rowerowym i pieszym wśród sosnowych lasów na wydmach.

Oprócz latarni zwiedzić można też Motylarnię, Muzeum Bursztynu, z rodziną wpaść do parku rozrywki, parku linowego, odwiedzić Galerię Rybaka – kolejne prywatne muzeum, znajdujące się w Jeziorzanach 2 km od Jarosławca, gdzie dotrzemy wygodną ścieżką rowerem lub pieszo. Kiedy i tu obejrzymy już wszystko, co można zobaczyć, zawsze można wybrać się do sąsiednich miejscowości, także pełnych atrakcji i ciekawych obiektów. W miejscowości znajdziemy pensjonaty, domy wczasowe, hotele i sanatoria, jak też liczne prywatne kwatery. Jarosławiec ma połączenia drogowe i autobusowe umożliwiające wygodny dojazd, a baza noclegowa i gastronomiczna zaspokoić mogą potrzeby tysięcy turystów przebywających tu w sezonie bez nadmiernego tłoku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>